сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 2 ново

Македонски планинар загина на Еверест

Еден македонски планинар почина откако се обиде да се искачи на Еверест, објави АФП, пренесе БГНЕС.

62-годишниот маж починална висина од 7 200 метри.

„Нашиот тим во базниот камп ја потврди неговата смрт”- изјави Исвари Поудел од хималајските водачи на Непал, кој е и организатор на искачувањето.

Локалните медиуми објавија дека алпинистот починал од срцев удар. Ова е четвртиот мртов за оваа сезона. Околу 400 алпинисти успеаја да се искачат на Еверест за оваа пролетна сезона, која започнува во април и завршува во мај.

лидер.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top