четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 106 ново

Алаѓозовски постави шест нови директори

Министерот за култура именуваше шест нови директори со редовен мандат во национални установи од областа на културата, по завршување на постапката од јавните конкурси.

Катарина Илиевска-Силјановска е именувана за директор на Театарот за деца и младинци, Ход Мифтари за директор на Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, Гордан Николов – на Музејот на Македонија, Мира Гаќина за дирекор на Музејот на современата уметност, Миќо Стојчески – на Музејот на Тетовскиот крај – Тетово и Сашо Тодоровски – именуван за директор на Центарот за култура „Трајко Прокопиев”- Куманово.

Со овие национални установи досега раководеа вршители на должноста на функцијата директор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top