среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во спорот за името е Илинденска Македонија.

Според неа, предлогот е новина и за Бугарија, оти како што посочува петте предлози кои долго беа на масата со години не го вклучуваа Илинденска Македонија.

– Илинденска Македонија на мене ми звучи дека тие препознаваат оти имаме заедничка историја и заедничко минато, бидејќи ова е многу важен дел од бугарската историја и многу важен моментум за нивната историја, вели Захариева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top