среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Вулканот на Хаваите почна да исфрла пепел

Вулканот Килауеа на Хаваи доцна синоќа започна да исфрла големи облаци од пепел во воздухот и како што објави агенцијата „Еј-би-си“. Експлозивните ерупции исфрлале пепел во височина до 9.000 метри. Пепелта и прашината долго време паѓале на Хаваите, а експертите предупредуваат дека ова е само почеток.

Жителите на островот се советуваат да побараат засолниште, а службите за управување со кризи делат гас маски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top