среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Повредени тројца работници во Битола

Повредени се тројца работници кои работеле на покрив од објект во изградба при допир на табла од пластифициран лим со 10 киловолтен воздушен далековод на ул. „8-ми Септември“ во Битола.

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека повредени биле З.П. (43), Д.Н. (23) и Џ.У. (59), ангажирани од фирмата изведувач на работите на објектот на инвеститор од Демир Хисар.

Тие биле пренесени во Клиничката болница Битола каде им била укажана лекарска помош, по што З.П. и Д.Н. биле задржани на понатамошно лекување, а Џ.У. бил пуштен на домашно лекување.

Увидот на местото извршила екипа од СВР Битола, Јавен обвинител и трудов инспектор.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top