вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Ова е најомиленото име на светот

Различни земји, различни обичаи? Не секогаш. Барем не кога станува збор за имињата на бебињата…

Имено, иако омилените имиња за бебиња низ земјите во светот се разликуваат, постојат меѓународни поклопувања. Една страница на интернет откри кое е најомиленото име за бебе низ целиот свет.

Во девет земји се наоѓа на прво место меѓу омилените детски имиња. Во другите 20 земји е на второ место: името Софи(ј)а! Во сите свои варијации, ова е омиленото име на родителите низ целиот свет без обзир на мајчиниот јазик. Овој заклучок е доказ од една спроведена анкета во 49 држави.

Во нашата земја, исто така ова име е застапено, а Софи(ј)а означува „мудрост“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top