среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Ослободен по 27 години за убиство кое не го извршил, погледнете ја неговата реакција

Џон Бан, 41-годишен Афроамериканец, бил ослободен по 27 години за убиство на полицаец кое не го извршил, но кое му го наместил корумпиран њујоршки детектив. Во трогателниот момент кога судијката му ја прочитала ослободителната пресуда на судот во Бруклин, Бан заплакал, ја фатил судијката за рака и ја кренал главата за да и се заблагодари, додека во судницата сите почнале да аплаудираат.

– Сакам да ви кажам благодарам, чесен суде, будејќи 27 години се борев за својот живот – рекол Бан.

Потоа се завртел кон обвинителите и во солзи им рекол: Сакам сите да знаете дека осудивте и држевте погрешен човек во затвор!

Бан на робија минал 17 години, а бил пуштен на условна слобода во 2009. година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top