вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 84 ново

Синот на Нетанјаху на Инстаграм: “F * ck Турција”

Синот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Јаир, на Инстаграм, напиша “F * ck Турција”, во врска со дипломатскиот спор меѓу двете земји, за масакрот во Газа.

Јеир Нетанјаху објави фотографија со текст напишан на турското знаме на “Инстаграм”.

Контроверзниот пост доаѓа по турското протерување на израелскиот амбасадор, Еитан Нах, од Анкара, како одговор на израелското убиство на 60 Палестинци на протестите во Газа. Анкара, исто така, го повлече својот амбасадор во Тел Авив заедно со амбасадорот во САД. Израел одговори со реципрочни мерки.

И турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, исто така, го критикуваше израелскиот премиер, Нетанјаху, нарекувајќи го премиер на држава на апартхејд, и тврдејќи дека ја има крвта на Палестинците на неговите раце. Нетанјаху возвратил со тврдењата дека крвта на безброј курдистички граѓани во Турција и Сирија е на рацете на Ердоган.

Јаир ја избришал објавата на неговиот Инстаграм профил, но сликите на екранот се широко споделени на социјалните медиуми. Портпаролот на Нетанјаху изјавил за Хаарец, дека Јеир Нетанјаху е приватно лице, како и неговиот Инстаграм.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top