сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 61 ново

Авионот започна да паѓа, копилотот висеше низ прозор (видео)

Пилотот на авионот “Sichuan Airlines” морал принудно да го слета авионот откако се скршил прозорецот во пилотската кабина. Во инцидентот повредени се еден член на екипажот и копилотот кој излетал од седиштето и висел низ прозорот.

До инцидентот дошло кога авионот бил на висина од 10 илјади метри, а во пилотската кабина нагло паднале притисокот и температурата.

Поголемиот дел од системот на авионот престанал да работи, а пилотот Лиу Чуанјиан морал да го спушти леталото со помош на рачниот управувач.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top