вторник, 13 ноември 2018 | Вести денес: 93 ново

Трајко Славески: Ставањето и на монетарната власт под капа на власта може да биде опасно

Поранешниот министер за финансии, Трајко Славески во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека опасно би било ако извршната власт ја стави под своја капа и монетарната, односно гувернерот.

-Испаѓа дека ниту еден кандидат за гувернер предложен од Иванов нема да биде прифатен. Небитен е законот, ние сме мнозинство и ние ќе назначиме гувернер. Имајќи предвид каква е консталацијата на институциите и на оваа власт, ставањето под капа и на монетарната власт може да биде опасно. Цел свет и во вакви ситуации протажира поделба на власта, рече Славески.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top