вторник, 20 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Сорос ја напушта Будимпешта, се сели во Берлин

Фондацијата Отворено општество на американскиот милијардер Џорџ Сорос ќе ги затвори канцелариите во Будимпешта и ќе отвори во Берлин, соопштија од канцеларијата.

-Одлуката за преселба надвор од Будимпешта е донесена поради тоа што унгарската влада подготвува пакет закони со дополнителни рестрикции над невладините организации означени како „Стоп Сорос“, наведено е во соопштението- пренесе Ројтерс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top