недела, 23 септември 2018 | Вести денес: 52 ново

Израелски војници убиле 52 Палестинци, повеќе од 2.400 ранети (видео)

Израелските војници во демонстрациите организирани на границата на Газа убиле најмалку 52 Палестинци, а раниле повеќе од 2.400 лица.

Судирите избиле само неколку часа пред отворањето на Американската амбасада во Ерусалим, на што се спротивставуваат Палестинците.

Илјадници Палестинци се собрале на повеќе пунктови околу границата. Групи демонстранти се обиделе да се приближат на границата, гаѓајќи ги израелските војници со камења, по што израелските војници отвориле оган, пренесува Дневни Аваз.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top