вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 35 ново

Парагвајската фрлачка на копје е најубавата олимпијка

Атлетичарка, олимпијка, фото модел, мисица, водителка… бирајте. Тоа е се во што се има испробано 36 годишната Лерин Франко, парагвајската фрлачка на копје. Што и да прави, оваа долгонога убавица е во центарот на вниманието.

Беше втора на Мис Универзум 2006 година, на Олимписките игри во 2008 година беше најфотографирана спортистка.

Беше голем потенцијал, како јуниорка три пати го освојувала првенството на Јужна Америка…

Но кога преминала во сениорки, не беше тоа што се очекуваше. Најдобар резултат и е 57,7 метри, учествувала на три Олимписки игри, во Атина во 2004 година каде беше местото број 42, во Пекинг во 2008 беше 51-ва, а во Лондон го направи својот најдобар, кога беше на 34 место.

Откако ја заврши кариерата се префрли во манекенските води.

Позира, води емисии, учествува во избори на мис како судија…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top