петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 101 ново

Проекција на два филма во чест на 100 години од раѓањето на Жан-Пјер Мелвил

Францускиот институт во Скопје организира проекции на два филма во чест на стогодишнината од раѓањето на францускиот режисер Жан-Пјер Мелвил, во Кинотеката на Македонија, од 20 часот:

В четврток, 10 мај, „Црвениот круг“ (1970), со Ален Делон, Андре Бурвил, Жан Марија Волонте. Пред проекцијата, филмскиот критичар Стојан Синадинов ќе направи презентација на делото на Жан-Пјер Мелвил ;

В петок, 11 мај, „Армија на сенките“ (1969), со Лино Вентура и Симон Сињоре.

Филмовите се со превод на македонски јазик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top