четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Поројни дождови предизвикаа поплави во јужна Грција

Поројни дождови предизвика поплави во јужна Грција, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Поради поплавите, запрен е сообраќајот на дел од автопатот Пиргос-Триполи и на магистралниот пат Пиргос-Кипарисија во близина на селото Каликомо.

Дождовите предизвикаа проблеми и во селото Лацој во областа Пиргос, како и во градот Оленија, каде што поминува реката Енипеа.

Локалните власти планираат да прогласат вонредна состојба во областите погодени од поплавите

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top