среда, 24 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Го славиме Ѓурѓовден: Направете ги овие две работи за здравје и богатство на вашето семејство

Утрешниот празник Ѓурѓовден е еден од најголемите празници во христијанството. По Божиќните, обичаите кои се практикуваат за Ѓурѓовден, се најбројни и најинтересни.

Па така, вечерта пред Ѓурѓовден, некој од домашните собира зелени гранчиња во најблиската шума и со нив ја кити вратата, прозорците во куќата и капијата, со цел годината и домот да бидат бериќетни и да има здравје, плод и род во домот и полето.

Домаќината, пред Ѓурѓовден, во еден сад со вода става различно полско цвеќе, а потоа и дрен, здравец и едно црвено јајце останато од Велигден. Ова се остава под розите во градината, а наутро сите се мијат со оваа вода.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top