четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 106 ново

На парламентарните избори во Словенија ќе учествуваат рекордни 25 листи

Вкупно 25 партии и незавсни кандидати поднесоа свои кандидатски листи за учество на парламентарните избори во Словенија, закажани за 3 јуни.

Кандидатури поднесоа 22 партии, а и три независни кандидатски листи.

Меѓу пријавените за учество на изборите се и Партијата на модерниот центар (СМЦ) на словенечкиот премиер Миро Церар, водечката опозициска сила Словенечката демократската партија (СДС) на Јанез Јанша, Демократската партија на пензионерите (ДЕСУС) на шефот на дипломатијата Карл Ерјавец, како и партиите Социјална демократија (СД) и Нова Словенија (НСИ)

Бројот на листи што поднесоа кандидатура оваа година е ист со рекордниот број партии кои учествуваа на изборите во 1992 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top