вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 87 ново

Првпат во историјата на НБА не-Американец стана тренер: Кокошков на чело на Финикс санс

Првпат во историјата на НБА за тренер на клуб е назначен некој кој не е од Северна Америка. Управата на Финикс санс соопшти дека шеф на стручниот штаб ќе биде Игор Кокошков, првиот помошник на тренерот на Јута.

Кокошков е 46-годишне белграѓанец, кој ќе ги преземе сонцата од Аризона по завршување на сезоната со Јута џез. Во НБА е 18 сезони, како помошник-тренер, а работел во Финикс од 2008 до 2013 година. Бил и асистент на главниот тренер во Орландо, Кливленд, Детроит и Лос Анџелес клиперс.

На Европското првенство лани во Словенија беше селекорот кој ај одведе Грузија на големото европско натпреварување и тоа за првпат.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top