среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 3 ново

Холивуд ја украде и си ја потпиша како своја „Зајди, зајди јасно сонце“ (ВИДЕО)

Сигурно сте го гледале холивудскиот спектакл „300“ од 2006, посветен на тристате храбри Спартанци, кои ѝ се спротивставиле на Персија, но дали сте забележале дека во сцената кога на кралицатаГорго, сопругата на Леонид (ја игра Лејна Хеди) ѝ соопштуваат дека загинал кралот Леонид (Џерард Батлер), мелодијата во заднина е токму македонската „Зајди, зајди“. Нумерата е потпишана како авторска, а автор на „300> Message for the Queen“ е Тилер Бејтс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top