вторник, 21 август 2018 | Вести денес: 65 ново

Ретроспективна изложба на дизејнерката Росица Мршиќ во Софија

Во Софија, Бугарија во шоурумот на Иван Асен II беше оддржана ретроспективна изложба на македонската дизајнерка Росица Мршиќ. Целта на изложбата беше да се прикаже работата и творештвото на Росица Мршиќ низ изминатите години.

Работата на Мршиќ беше прикажана преку поставки кои соодветсвуваа со инспирацијата позади парчињата на дизајнерката.

На изложбата беа присутни етаблирани имиња од бугарската модна сцена и уметници. Дел од нив носеа облека дизајнирана од Росица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top