понеделник, 15 октомври 2018 | Вести денес: 38 ново

Чудна светлина над Пекинг ја вкочани Кина (ВИДЕО)

Снимки од мистериозна светлина која синоќа можеше да се види од разни делови од Кина ги преплави кинеските социјални мрежи.

Иако веднаш се појавиле теории за вонземјани, кинеските медиуми соопштија дека чудната светлина ја предизвикало лансирањето на ракетата која го носи сателитот Беиду.

Лансирањето на сателитот Беиду служи за подобрување на ГПС.

Светлината се појавила над Пекинг, но можела да се види и од Таијуан, Женгжоу и Џиндао.

Ракетата била лансирана во Таијуан, главен центар за сателитски лансирања. Во меѓувреме се чека потврда од Кинеското воздухопловство, кое се уште не дава соопштение за мисериозната светлина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top