недела, 23 септември 2018 | Вести денес: 2 ново

Канје Вест и Доналд Трамп го урнаа Твитер (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп му изрази целосна поддршка на раперот Канје Вест, попознат како сопруг на светски познатата старлета Ким Кардашиан.

Имено, Канје Вест најде начин да профитира, и по примерот на сопругата, создаде линија на капи МАГА Make America Great Again, што беше главниот изборен слоган во 2016 година на тогашниот кандидат, а сегашен претседател Доналд Трамп.

На капата е отпечатен и потписот на претседателот Трамп.

И така добија милиони лајкови, ретвитови за неполни 10тина минути.
Раперот и дизајнер Канје Вест вели дека се ‘уште го поддржува претседателот Доналд Трамп, нарекувајќи го “мојот брат” како дел од долгогодишниот заеднички живот на Твитер, заради филозофијата, музиката и политиката.

“Не мора да се согласувате со Трамп, но народот не може да ме натера да не го сакам. Ние сме двајцата со змејска енергија. Тој е мој брат. Ги сакам сите. Не се согласувам со она што некој го прави. Тоа е она што нè прави поединци. И ние имаме право на независна мисла “, рече Вест во твит во средата.

Претседателот одговори три часа подоцна, цитирајќи го твитот и коментарише “многу кул”.
Вест подоцна објави селфи со еден од потписите на Трамп на капите “Make America great again”.

Вест, кој доби 21 Греми награди, прави бури низ забавната индустрија со вирусни твитови, кои добија десетици илјади реакции за неколку минути.
Неколку познати личности го поддржаа Трамп преку неговата кампања и првата година од неговото претседателствување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top