петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 73 ново

Белградскиот маратон избришан од европскиот календар

Европската атлетска федерација (IAAF) му го одзема сертификатот на Белградскиот маратон поради неисплатени награди на учесниците, објави Блиц.

По две предупредувања, третото простигнало од ИААF на 3 април и со него е потврдено дека Белград веќе не е дел од европската атлетска елита во согласност со пропозициите, пишува во текстот на Блиц.

Белградскиот маратон има обврска да ги испралити учесниците до крајот на годината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top