понеделник, 20 август 2018 | Вести денес: 1 ново

Сведоштво за масакрот во Нешвил: Кога влезе, си помислив ќе се намачиш за мене да ме убиеш (ВИДЕО)

Четворца беа убиени, а тројца ранети во пукањето во Нешвил, кога угол гол Травис Реинкинг отвори оган во ресторанот „Куќа на вафлите“. Поголема трагеедија спречил дваесет и деветгодишниот квотербек Џејмс Шо, кој успеал да го разоружа напаѓачот.

Шо се сокрил во тоалетот, но напаѓачот пукал низ вратата и го повредил.

-Го удри со вратата и пиштолот се заглави. Го фатив и го отфрилив, па го извлеков од ресторанот. Кога влезе, точно се сеќавам дека си помислив овој ќе мора да се помачи за да ме убие. Имав можност да го запрам и уапеав, рекол Шо пред новинарите.

-Тој е херојот овде, несомнено спасил многу животи, изјавил портаролот на полицијата на Нешвил Дон Арон.

Мажот за кој се верува дека е Травис Реинкин последен пат е виден во близина на ресторанот во црни панталони и без кошула.

Реинкин влегол во ресторанот околу 3.32 наутро и почнал да пука од пушка AR-15. Погодил седум луѓе, од кои четворица загинале, а потоа пушката му се заглавила и на сцена стапил Шо.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top