петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 73 ново

Ф4: Нант на чекор до Келн

Лазаров и другарите славеа со 33-27 си го олеснаа патот до Келн, иако ќе мора да ја сочуваат оваа предност на гостувањето во Данска, за седум дена.

Можат дури и да жалат, бидејќи водството уште по првото полувреме беше 18-12, а во вториот дел континуирано растеше, за да достигне максимални 10 разлика во 45. минута (28-18). Сепак, Скјерн имаше еден добар период, во кој постигна три гола едноподруго и намали на 29-24 и тоа ја симна разликата до крајот, правејќи ја поднослива.

За потсетување, Скјерн во осминафиналето го елиминираше Веспрем совладувајќи го во првиот натпревар токму со седум разлика во Данска (32-25), па иронијата сега сакаше истата победа да му биде неопходна за да го елиминира и Нант.

Кире Лазаров учествуваше во победата со три гола, а најефикасен на мечот беше Давид Балагер со осум. Кај Скјерн Маркус Олсон постигна шест. П

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top