петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 78 ново

Осквернавена црквата Св. Јован Крстител во Бутел

Искршена и ограбена црквата Св. Јован Крстител во населбата Бутел чиј инвеститор е бизнисменот и сопственик на бензинските пумпи Макоил, Мите Јовановски, пренесува 24 ТВ.

Црквата освен што е демолирана, е и осквернавена. Непознати сторители ги зеле парите, но во храмот извршиле и нужда.

Вечерва полицијата направи увид во присуство на ктиторот. Велат работат на расчистување на случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top