петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 42 ново

Џи-Пи и Стефонатор: Колку добро се живее од Јутјуб во Македонија (ВИДЕО)

Прашајте било кој роден во новиот милениум и веднаш ќе ви каже кои Марко Марковиќ – GP и Стефан Рашковиќ – Steffonator. Најпознатите македонски јутубери, неделава во „Еден на Еден“ зборуваа за новата „Јутјуб“ култура, која се повеќе зема замав во Македонија. Нивните видеа секојдневно ги следат илјадници фанови, а на нивните таканаречени „митапи“ доаѓаат стотици деца.

– Мојот бербер само што ми кажа дека многу дечиња му доаѓаат и му велат – истрижи ме како GP – вели популарниот јутубер.

Покрај GP и Steffonator во новата епизода на „Еден на Еден“ гостуваа и овогодинешните евровизиски претставници Eye Cue, кои открија дека нивната песна скоро едногласно била избрана на конкурсот на кој биле пријавени повеќе од 380 песни.

– Мислам дека имаме одлична евровизиска песна. Од сите македонски песни досега, пак, мислам дека „Отовори го пенџерчето“ би поминала топ на Евровизија – вели Бојан Tрајковски од дуото Eye Cue.

Жаре ја испроба и новата македонска видеоигра Frantics, која е направена во соработка со „Сони“.

Во недела од 18:50 часот на Канал 5, пак, во новата Еден на Еден гостува Иван Босиљчиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top