петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Рамуш Харадинај прозборе на литературен српски јазик (видео)

Во ексклузивното издание на емисијата „Кирилица“, гостин на авторот и водител Миомир Мариќ му беше косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Тој во оваа емисија зборува за формирање на Заедница на српски општини, за војната, но и за многу други теми.

Така Миомир Мариќ водител на емисијата „испука“ помалку шеговито прашање:

„Како тоа дрогата секаде предизвикува зависност, само на Косово независност“.

Харадинај на тоа му одговорил:

„Овде нема дрога, само пченка и грав. Овде дрога не расте“ – одговорил Харадинај.

– Зар и во кабинетот немате?

– Не знам, одете сами па видете дали има. Овде се живее тешко. Да ви кажам нешто, Србите кога работат во Швајцарија, тие живеат како Швајцарци. Но Албанецот не. Како мала заедница. Скоро сите пари месечно одат кај главата на семејството, па тој ги распоредува. Не ги троши парите таму туку купува овде имот и куќа за после педесет години да каже еве што сум спечалил.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека Косово нема надворешна политика и „припаѓа на клубот што ја води Америка“.

„Ние сме дел од Европа и работиме заедно со Брисел и Берлин. Меѓутоа, кога станува збор за надворешна политика, ние сме дел од водечките земји предводени од Америка. Нам не ни е проблем да го признаеме тоа, немаме ни време да занимаваме со проблемите во светот“ – изјави во интервју Харадинај за Хапи телевизија.

Тој, исто така, вели дека тој бил дел од тимот на Косово што го поддржаа договорот за Брисел, но тврди дека ЗСО може да се формира само врз основа на Уставот на Косово. Претходно, се вели, неопходно е да се утврди „каков вид на ЗСО е збор, не само кога ќе биде формиран“.

Изјавата дека Србите стравуваат дека ЗСО ќе се формира така што ќе е под целосна контрола на Приштина, Харадинај рече:

„Не мора да се нарекува страв, Косово постои и извор на нашето постоење е уставот, сите работат тука.“.

Тој, исто така, вели дека иако Србија не го признава Косово, постојат две позиции „како што гледаме, две вистини“.

„Реалноста е дека Косово постои“, рече Харадинај.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top