среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 84 ново

Старбакс затвора над 8 000 кафетерии – вработените на антирасистички курс

Кафетериите од следниот месец ќе бидат затоврени попладне, а вработените ќе мора да завршат курс против расизам. Ваквата одлука ја донел директорот на компанијата Кевин Џонсон, кој последните неколку дена е во Филаделфија, каде се случи расистички инцидент.

Полицијата во саботата уапси двајца црни мажи, кои чекале свој пријател кој бил во тоалет во Старбакс. Менаџерот ги повикал полицајците зашто мажите не нарачувале ништо. По овој инцидент, пред кафитериите на Старбакс се органиизираат протести на кои се упатуваат антирасистички пораки. Според директорот сите вработени ќе мора да го поминат курсот пред да продолжат со работа, како и сите ново вработени.

Во кафе брендот Старбакс низ САД се вработени над 175 000 лица, кои од 29 мај попладне ќе тргнат на тренинг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top