петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 96 ново

Aвторката на Хари Потер едвај преживувала – сакала да се самоубие

Џоан Рулинг, авторката на Хари Потер имала многу тежок живот и размислувала за самоубиство кога имала 30 години.

Пред да го создаде волшебникот Хари Потер и да заработи милиони, Џоан и нејзината ќерка живееле на работ на сиромаштија. По разводот, таа се соочила со депресија и живеела од социјална помош.

По несреќата во животот, нашла сила да продолжи со својот живот. Таа почнала да пишува и така го пронашла својот пат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top