петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 2 ново

Авион принудно слета во Филаделфија, му експлодирал мотор

Авион на американската компанија „Саутвест ерлајнс“ на летот од Њујорк за Далас, принудно слета денеска на филаделфискиот аеродром, бидејќи му експлодира левиот мотор, а деловите оштетија неколку прозорци.

Засега не се знае дали некој е повреден во инцидентот.

– Во авионот Боинг-737 се наоѓале 143 патници и пет членови на екипажот, соопшти компанијата.

Патникот Марти Мартинез на Фејсбук објави снимка на која носи маска со кислород и вели:

– Нешто не е во ред со нашиот авион! Изгледа дека се спуштаме! Итно слетување! Лет „Саутвест“ од Њујорк за Далас.

Филаделфискиот аеродром објави на Твитер дека авионот на летот 1389 на релација Њујорк-Далас „безбедно слета во Филаделфија и патниците се однесени до терминалот“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top