понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 73 ново

Невреме во Европа: За 24 часа 50.000 громови- најмногу во Хрватска, Словенија и Италија

Во последните 24 часа во Европа биле забележани повеќе од 50.000 удари на гром, а најмногу имало во подрачјето на Италија, Словенија, Истра и северна Хрватска.

Невремето пропратено со грмотевици, кое ја зафати Европа, донело со себе големо количество дожд, а некаде и град.

Метео сервисот „Ведер Јуроп“ информира дека на подрачјето во јужна Австрија имало град и поплави.

Во Грац улиците биле поплавени, а сообраќајот отежнат, додека делови на јужна Австрија биле погодени од град.

Невремето не ја заобиколи ниту Словенија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top