вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 85 ново

Бојко Борисов утре ќе го посети Косово

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја претседава со Европската унија, утре ќе го посети Косово.

Според бугарската новинска агенција БТА, целта на посетата е да се разгледаат можностите за подобрување на соработката во регионот и одржувањето на мирот и стабилноста на Балканот.

Борисов ќе се сретне со косовскиот претседател Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и со Наталија Апостолова, која ја предводи мисијата на Европската унија на Косово. Бугарскиот премиер ќе биде придружуван од вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top