вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 4 ново

„Независен весник“ дојде до извештајот на ЕК: Македонија ќе добие безусловна препорака за преговори

„Европската комисија, како резултат на постигнатиот прогрес, препорачува отворање на преговорите за членство со Македонија. Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски моментум околу ургентните реформски приоритети ќе бидат решавачки за идниот прогрес на земјата. За да го поддржи ова, Европската комисија ќе примени зајакнат пристап за преговарачките поглавја околу судството, фундаменталните права и правдата,слободите и безбедноста на земјата“.

Ова, според извештајот за прогресот до кој дојде „Независен весник“, е заклучокот на Европската комисија за Македонија, со кој ни се враќа безусловната препорака за преговори.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top