понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 73 ново

Почина Павлина Апостолова- Богданова, првенка на Македонската опера

Поранешната првенка на Македонската опера, Павлина Апостолова- Богданова почина во Скопје на 90 годишна возраст, соопшти семејството.

Погребана е денеска, во кругот на најблиските.

Апостолова- Богданова припаѓа на првата генерација оперски солисти што ја формираа македонската оперска сцена и музичка култура.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top