сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 66 ново

Нов удар во Сирија: Непознати авиони ја бомбардирале најголемата израелска воена база (ВИДЕО)

Според непотврдени информации непознати борбени авиони ја бомбардирале иранската воена база во Сирија. Според очевидци, во базата одекнале повеќекратни експлозии.

Мета на воздушниот напад била базата Џабал Азан во Јужно Алепо, најголемиот воен објект на Иран во Сирија.

Според непроверени извештаи, авионите биле израелски, објави Џерусалем пост.

Наводиот воздушен напад доаѓа по нападот во кој Британија, Франција и САД бомбардираа три објекти за хемиско оружје низ Сирија. Израел е обвинет дека ја нападнал сириската база во почетокот на неделата, но тоа не е официјално потврдено. Лидерот на либанската екстремистичка организација Хезболах шеикот хасан Насралах оцени дека израелскиот воздушен напад на воздухопловната база во централна Сирија во која се убиени седум Иранци е „историска грешка“.

Тој рече дека тој напад ноќта меѓу неделата и понеделникот на базата Т4 е вовед во нова фаза која го става Израел во состојба на „директна конфронтација“ со Иран.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top