петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 73 ново

Меј: Ударите беа прецизни, целта беше само да се уништи хемиското оружје

Британската премиерка Тереза Меј соопштила дека ноќеска им наредила на британските сили да изведат прецизни ракетни напади на Сирија со што би се уништило нивното хемиско оружје.

Меј истакнала дека немало алтернатива за воената акција, едноставно морала да се случи.

Според неа ракетните удари биле изведени прецизно за да се намалат какви било шанси за цивилни жртви и дека нападите не се обид за промена на сиријската влада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top