понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 73 ново

Шестмина загинати при автобуска несреќа кај Софија

Најмалку шест лица загинаа, а 20 други се повредени денеска кога автобус се превртел на автопат на 28 километри источно од Софија.

Како што соопшти бугарското Министерство за здравство, меѓу повредените има и деца.

Според бугарските медиуми, двајца од повредените патници се наоѓаат во критична состојба.

До несреќата дошло кога автобусот се судрил со автомобил, по што се превртел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top