среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 6 ново

Ви остана храна по велигденските празници? Еве рецепт за одлична салата

Не сте расположени за готвење, а би сакале да го „исчистите“ фрижидерот од остатокот храна по велигденските празници?

Тогаш пробајте го овој рецепт за брза и едноставна салата.

Состојки за салата:

-варени јајца

-ротквици

-млад кромид

-шунка

-зелена салата

-рен

-сол и бибер

-зеjтин и оцет

Додатоци по желба

-варен компир

-шпаргли

Подготовка:

Исецкајте ги јајцата, ротквиците, шунката, зелената салата и младиот кромид на помали парчиња па се заедно ставете во еден сад.

Малку посолете и побиберете, па зачинете со зејтин и оцет. На крај нарендајте малку свеж рен, а одличен додаток на салата може да биде и готвениот компир.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top