сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 34 ново

Поради штрајк откажани една четвртина летови на „Ер Франс“

Една четвртина летови на „Ер Франс“ денеска се откажани поради штрајк на пилотите и останатиот персонал, барајќи шест отсто зголемување на платите, кои долги години се замрзнати.

Тоа е најголем шести штрајк на вработени во „Ер Франс“ од февруари оваа година.

Синдикатите планираат нови протести во следните недели, а ќе им се приклучат и вработени во железница поради економските реформи кои планира да ги спроведе францускиот претседател Емануел Макрон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top