недела, 23 септември 2018 | Вести денес: 54 ново

Несоницата го зголемува ризикот од појава на Алцхајмеровата болест

Несоницата го зголемува ризикот од појавата на Алцхамерова болест, покажаа најновите истражувања.

Само една непроспиена ноќ влијае на зголемување на протеините кои се поврзуваат со оваа тешка состојба. Во истражувањето кое опфатило 20 луѓе е утрврдено дека една ноќ без сон го зголемува нивото на протеинот бета-амилод во еден дел на мозокот за околу пет отсто пишува „Дејли мејл“.

Луѓето кои бијат битка со памтемењето имаат 21 отсто повеќе бета-амлоид во својот мозок во однос на здравите повозрасни лица, а оние кои имаат дијагностицирана Алцхајмерова болест имаат 43 отсто повеќе од тој протеин.

Спиењето е суштинска важност за чистење на бета-аилоид кој формира фрутки во мозокот и ги блокира важните канали на меморијата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top