сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 29 ново

Откажани летовите од Германија за Македонија, голем штрајк во Германија

Синоќа десетици летови се откажани во Германија… Аеродромите во Франкфурт, Дортмунд, Дизелдорф, Келн, Берлин се преполни со заглавени патници.

Како една од причините за откажувањето на летовите се наведува штрајкот на Lufthanseair, германска компанија која ги бара своите права за повисока плата.

Летот за Скопје вечерва од Келн, кија го организираше Wizz Air е откажан без никакво претходно известување на маил и сл.

Додека една од најголемите германски компании се спрема за штрајк, wizz air со македонските патници први го започнаа штрајкот еден ден претходно.

Извор: news24.com.mk

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top