четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 4 ново

Почина велосипедистот кој доби срцев напад на трка

Почина велосипедистот Мишел Гулартс кој доби срцев удар по судирот за време на трката Париз – Рубе во Франција.

Белгиецот кој имаше само 23 години, по падот веднаш бил пренесен со хеликоптер во најблиската болница во Лил, но докторите не можеле да го спасат и починал во 21.40 часот вечерва.

„Со неверојатна тага информираме дека нашиот велосипедист и другар Мишел Гулартс почина. Тој во последните моменти беше во друштво на своите најблиски, кои ги имаме во нашите мисли. Засега нема да има други информации, бидејќи сакаме на неговите најблиски да им дадеме време да се справат со оваа голема загуба“, стои во соопштението на неговиот тим Верандас Вилемс – Крелан.

Велосипедист во критична состојба откако доби срцев удар (вознемирувачки видеа)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top