недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 18 ново

Се капеа во злато, денес немаат за леб – како пропадна рајот на земјата

 Ако внимателно ја погледнете картата на светот, таму некаде на половина пат меѓу Австралија и Хаваи, среде Тихиот Океан има една точка покрај која пишува Науру.

Науру е најмалата островска држава на светот, со површина од само 21 квадратен километар. Но, нека не ве лаже големината – на ова минијатурно парче земја лежи неверојатна приказна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top