понеделник, 19 ноември 2018 | Вести денес: 92 ново

Туристите ја преплавија Хрватска на Велигден

Хрватска за Велигден, без вчерашниот ден, ја посетиле 74.243 туристи, кои оствариле 229.828 ноќевања. Тие нецелосни податоци веќе се подобри од 2016 година кога Велигден исто така беше порано, изјави министерот за туризам на Хрватска Гари Капели за Хрватско радио.

Тој смета дека предсезоната ќе биде со раст од пет до седум отсто, а постсезоната со уште поголем раст.
– Во главната сезона секогаш е истиот проблем – недоволен број хотелски капацитети, вели Капели.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top