петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Џијан Емин денеска ќе диригира со Националниот оркестар де Лорен и Дерик Меј

Македонскиот музичар Џијан Емин денеска ќе настапи во францускиот град Мец како диригент на Националниот оркестар де Лорен заедно со легендарниот диџеј и еден од пионерите на детроитската техно-сцена Дерик Меј.

На концертот ќе гостува Франческо Тристано, композитор и пијанист од Луксембург.

Првата концертна соработка на Џијан Емин и Дерик Меј беше во 2014 година во Античкиот театар во Охрид, по што двајцата уметници со различни оркестри настапуваа во Европа, САД и Австралија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top