четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 53 ново

Ова е годината во која престанувате да изгледате младо

Креми и серуми за подмладување, додатоци во исхраната, операции… Листата на тетмани на кои се подложуваат жените и мажите за да го запрат делувањето на времето на нивното лице е сѐ подолга, а заработувачката на козметичката индустрија сѐ поголема.

Се проценува дека до 2021 година производството на препарати кои го забавуваат стареењето ќе чини 216 милијарди долари.

Но, и покрај постоењето на растечката индустрија, постои возраст на која едноставно престанувате да бидете млади.

Како што пишува британски Мирор, во дваесеттите сме безгрижни, а тоа се исчитува од нашиот изглед. Кожата ни е еластична, очите сјајни. метаболизмот беспрекорен, а мамурлаците ги поднесуваме лесно. А кога ќе дојдат триесеттите, сѐ се урива како кула од карти.

Според некои истражувања, на 30-тиот роденден чжпочнуваме да изгледаме старо. Иако не се чувстввуаме така.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top