четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

Јапонката Осака ја освои титулата во Индијан Велс

Јапонската тенисерка Наоми Осака ја освои титулата на тенискиот турнир во Индијан Велс. Таа ја победи Дарија Касаткина (Русија) со 6:3, 6:2. На победничката и беа потребни само 72 минути за да стигне до триумфот.

Осака го започна неубедливо првиот сет, откако при првиот сервис дозволи брејк на 30. Веднаш потоа успеа да го врати. При 4: 3 во нејзина корист таа го доби сервисот на Русинот на 15, а потоа направи убедлив сервис гем за да го освои првиот сет.

Вториот дел започна со брејк на Осака, и до крајот Касаткина не најде сили да се спротивстави.

Јапонката стигна до 6- 2, со што ја освои титулата на престижниот турнир.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top