вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 4 ново

Протест пред Владата против Законот за јазици

Околу 200 луѓе денес се собраа пред зградата на Владата за да го искажат својот револт против новиот Закон за употреба на јазиците, објави „Радио Слободна Европа“.

Тие му порачаа на претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, да не го потпишува указот, за, како што рекоа, да не се воведе „двојазичност во Македонија“.

Синоќа имаше протести против донесувањето на Законот и пред домовите на неколку пратеници од СДСМ, а протест со исти пораки одржаа и дел од македонските иселеници во Калгари, Канада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top