сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 47 ново

Советникот во Кабинетот на министерот Спасовски заработи кривична пријава

Д. С., вработен во кабинетот на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски доби кривична пријава. Тој е осомничен за кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување – изјави министерот Спасовски попладнево на прес-конференција.

Очекува многу скоро во законски утврдена постапка сомнежот да биде потврден или отфрлен.

– Оддавање службена тајна, загрозување и наштетување на кривична истрага се казниви дела. Граѓаните ни ја дадоа довербата да се бориме против криминалот и за било какви потврдени незаконски активности ќе има нулта толеранција. Тоа треба да му биде јасно секому – изјави Спасовски.

МВР, рече, нема да толерира загрозување истраги и постапки.

– Ова е пораката за секој кој има намера да соработува или да учествува во криминалот без оглед на позицијата која ја има во општеството и институциите – нагласи Спасовски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top